Australisch dorp Bundanoon verbiedt flessenwater

maandag, 17 augustus 2009 13:07

In Bundanoon, een Australische dorpje, is een verbod ingesteld op de verkoop van water in flessen. Dat is een bijzondere beslissing, zeker in Australië, waar jaarlijks voor 300 miljoen euro aan mineraalwater uit flessen wordt geconsumeerd. Gebruik van flessenwater is zonde van het geld en schadelijk voor het milieu, vinden de inwoners, die op een bijeenkomst in het gemeentehuis bijna unaniem akkoord gingen met het verbod. In het dorp komen in de plaats twee waterpompen te staan.

Bundanoons strijd tegen flessenwater begon jaren geleden toen een frisdrankfabrikant uit Sydney het plan opvatte in Bundanoon water te gaan oppompen. Bewoners waren laaiend over het idee dat iemand hun water zou komen weghalen om het in Sydney te bottelen en vervolgens weer aan hen te verkopen. Er werd een rechtszaak aangespannen tegen het plan van de fabriek. De zaak is nog steeds in behandeling. Het initiatief van Bundanoon kan dan ook gezien worden als het protest van een kleine gemeenschap tegen bedrijven als Norlex en Coca Cola, eigenaars van de Australische watermerken Neverfail and Mount Franklin.

Voor zover bekend is Bundanoon de eerste plaats in de wereld die zo rigoureus afrekent met flessenwater. In de jaren tachtig werd flessenwater nog gezien als een gezond alternatief voor de meestal mierzoete frisdranken, maar de laatste jaren begint het besef door te dringen dat het produceren en transporteren van flessenwater, en het afvalprobleem dat daaruit volgt, zeer belastend zijn voor het milieu. Bovendien is water van de kraan minstens zo gezond als water uit een fles.

De Australische actiegroep PlanetArk hoopt dat dit het begin mag zijn van een wereldwijde verandering. Het anti-flessenplan heeft in elk geval al overal ter wereld de aandacht getrokken van de media. In Vlaanderen wordt het idee opgepikt door Groen! West-Vlaanderen, die voor de gelegenheid een Facebook-groep in het leven riepen. Reeds meer dan 1200 mensen vinden dat het voorbeeld van het kleine Bundanoon navolging verdient. Ze maken er zelfs een werkwoord van: wie geen water in flessen meer koopt, die bundanoont.

Reacties (2)
1 dinsdag, 18 augustus 2009 22:47
Jackie
Als het leidingwater echt zo goed zou zijn als ze zeggen dan zou ik hier 100% achter staan maar daar ben ik nog niet zo zeker van. Hier in Belgie toch niet. No way dat ik leidingwater drink.
2 woensdag, 19 augustus 2009 08:54
Rob (NBV vzw)
Beste Jackie, misschien toch enkele bedenkingen bij je opmerking: 1. leidingwater wordt gecontroleerd op aanwezigheid van zware metalen, pesticiden en een hele reeks andere parameters die de kwaliteit van het water garanderen. Voor flessenwater bestaat er enkel een wetgeving inzake zware metalen. Zelfs als men controles zou uitvoeren (wat niet gebeurt), kan men wettelijk niets doen mocht het flessenwater pesticiden en andere giftige stoffen bevatten bevatten. Gezien de Belgische landbouw al meer dan 50jaar pesticiden gebruikt is het dus niet ondenkbaar dat sommige flessenwaters pesticiden bevatten. Zolang niemand het test, blijft de onzekerheid. Dan liever goed gecontroleerd kraantjeswater, dat is veel veiliger. 2. Flessenwater is een marketinguitvinding. Vroeger dronk iedereen water uit de kraan tot dat één of andere marketeer het een goed idee vond het spul te bottelen en te verkopen tegen fenomenale winsten. Coca Cola is in England veroordeeld geweest voor het verkopen van gebotteld leidingwater wat aangeeft dat het nog niet zo een slecht product is dat leidingwater. Een doorsneegezin kan meer dan 300€ besparen als ze overstappen op leidingwater. Een mooi cadeau dat anders naar de reclamefirma's en waterproducenten gaat. 3. De milieu-impact van de verpakkingen is niet te onderschatten. Belgen drinken jaarlijks 1miljard liter gebottled water. Probeert u zich eens de enorme afvalberg voor te stellen die dit teweegbrengt. 4. de cruciale factor: smaak. Leidingwater smaakt inderdaad naar chloor. Gelukkig verdampt chloor na enkele minuten in een open karaf. Nadien is de smaak dezelfde als flessenwater. Blinde smaaktesten tonen aan dat consumenten leidingwater en flessenwater niet kunnen onderscheiden. Kortom doe uw gezondheid, uw portemonnee en het leefmilieu een plezier en schakel over op leidingwater. Gelooft u mij niet. Vraag dan de cijfers over uw leidingwater op bij de watermaatschappij (ze zijn verplicht ze door te geven) en vergelijk ze met de cijfers op http://www.mineralwaters.org/ Kijk vooral eens naar de cijfers van Vittel. Het arsenicum gehalte ligt volgens deze analyse hoger dan wettelijk toegestaan.

Voeg uw reactie toe

Uw naam:
Uw website:
Reactie: